O rume toho už bolo popísaného veľa. Tento druh alkoholu má miestami až mýtické parametre. Nápoj pirátov a diktátorov, ale aj lahodný mok 21. storočia. Ponuka rumov je mimoriadne široká, viete, ako si vybrať naozaj kvalitný? Poradíme vám niekoľko osvedčených kandidátov na to, aby ste so svojou voľbou boli spokojní. Nazdravie.
Čo je rum a čo nie je?
Začnime miernou odbočkou. Čo to vlastne je rum? Tuzemák?
V roku 2004 prešla regulácia Európskej únie a ponuka rumov na našich regáloch sa značne preriedila. Objavili sa však rôzne umy, runy, tuzemáky a podobné nápoje s charakteristickou hnedou farbou, ostro-sladkou arómou a naozaj “nezameniteľnou” chuťou.
Podľa tohto nariadenia je totiž rumom len nápoj, ktorý sa vyrába z cukrovej trstiny a bez pridania umelej esencie. A práve tá je príčinou toho, prečo sa na našich obchodoch objavili rôzne napodobeniny. Tuzemák a jeho súputníci sú totiž spravidla vyrobení z riedeného liehu, extrahovaného zo zemiakového škrobu, s primiešaním karamelu a spomínanej rumovej esencie. Takýto nápoj je však vhodný nanajvýš na babkine koláče, v žiadnom prípade nejde o skutočný rum.
Ten si prechádza náročným výrobným procesom, iba absolvovaním ktorého sa môže pýšiť týmito troma písmenami. Rum.
Ako sa vyrába rum?
Všetko začína už na farmách či plantážach cukrovej trstiny. Tá je zvyčajne pestovaná priamo na tento účel. Vyžaduje si kompatibilné klimatické podmienky a ideálne aj kvalitnú pôdu s potrebnými nutrientami.
Po zbere cukrovej trstiny môže táto plodina nabrať dva smery. Oba sa využívajú pri výrobe rumu:
- je z nej vytlačená šťava a tá následne putuje do fermentácie, alebo
- je z nej vyrobený kryštálový cukor, ktorého vedľajším produktom je melasa. Tá potom rovnako ide na fermentáciu.
Ďalším krokom je teda kvasenie, čiže fermentácia. Do šťavy či melasy z cukrovej trstiny sú pridané kvasinky, voda a prebiehajú v ňom prirodzené biochemické procesy. Extrakt je následne niekoľkokrát destilovaný v špeciálnych kotloch. Výsledná tekutina je číra a môžeme ju nazvať bielym rumom.
Následne však prichádza, minimálne z hľadiska kvality, najdôležitejšia časť procesu a tým je zrenie. To prebieha v drevených sudoch a ide o pomerne špecifický proces. Na výsledný chuťový a kvalitatívny profil rumu totiž vplýva nielen výber dreva, ale aj to, či v spomínaných súdoch predtým bol iný alkohol. Používajú sa totiž napríklad aj sudy po sherry, bourbone či koňaku. Dôležitá je, samozrejme, aj dĺžka zrenia, ktoru sa výrobcovia radi prezentujú na etiketách.
Aký kvalitný rum vyskúšať?
Ako teda vybrať naozaj kvalitný nápoj, ktorý vás nesklame ani chuťou, ani arómou? Samozrejme, vo finále je voľba subjektívna.
Niekto môže mať rád staršie rumy, iný mladšie. Jeden preferuje zrenie v sudoch z amerického bieleho dubu, iný nedá dopustiť na rumy zrejúce v sudoch po bourbone. Kombinácie chutí, vôní a pôžitkov sú nekonečné. Každý si príde na svoje.
My vám prinášame 5 tipov na kvalitné a cenovo prístupné rumy, ktoré rozšíria vaše znalosti a doprajú vám autentický zážitok.
Overená osemročná klasika z Venezuely. Tmavozlatá farba si vás podmaní a ľahko ovocná aróma s náznakom štipľavosti si vás úplne získa. Chuťový profil by sa dal opísať ako kombinácia vanilky, sliviek a drevitosti, so suchým zakončením.
Export z filipínskeho ostrova Negros. Tento sedemročný rum hneď na úvod zaujme ovocnými tónmi a pomerne sladkou chuťou, ktorú zdedil od melasy, prezývanej “čierne zlato”. Jantárová farba pasuje k náznakom medu a sladkého dubu.
Rum destilovaný dvojakou metódou z mixu šťavy a melasy z cukrovej trstiny. Následne zreje 12 rokov v sudoch po sherry a bourbone. Zdedil sladkasto-korenistú arómu, jemne pikantnú chuť a príjemné dráždivé zakončenie.
Tento jantárový dvanásťročný poklad pochádza z Kolumbie. Destiluje sa zo šťavy dvojakou metódou a riedi demineralizovanou vodou. Oplýva bohatou vôňou, v ktorej sa miesia karamel a káva, sladkasté tóny sa skrývajú aj v jeho chuti.
Predstavujeme vám jeden z najstarších rumov na svete, ktorý si odbil svoju dvadsaťročnicu. Zaujme už luxusným prevedením fľaše a nesklame ani po otvorení. Do nosa vám udrú tóny citrusov a korenia, pričom chuťový profil je charakteristický tropickým ovocím s nádychom vanilky.